Kaderin Efendisi (...)

Kaderin Efendisi (...)

Eyüp Sultan kabristanı içinde, Kaşgari Tekkesi vardır. Orada uzun yıllar irşad görevi icra eden Seyyid Abdülhakim Arvasi (ks) Hazretleri, şair Necip Fazıl'a farklı bir boyutun kapısını açar. Ele avuca sığmayan, felsefe okumuş N. Fazıl, sık sık hazreti ziyaret etmekte, tavsiyelerini almaktadır. Günlerden bir gün, "Çile" başlıklı şiir taslağını mürşidine gösterir. Hazret okur, ne olumlu ne olumsuz hiçbir şey demeden iade eder!..

Sezgileri yüksek şair, eyvah der, eyvah! Mutlaka fahiş bir hata, imana dokunan bir söylem gördü! Eve döner, geceyi o mısraı bulmak üzere uykusuz geçirir. Sabaha yakın yakalar: DİZ ÇÖK EY ZORLU KADER, ÖNÜMDE DİZ ÇÖK!..

Uzun uzun düşünür. İnsan kiiiiiim, kadere; takdire diz çöktürmek kiiiiimmmm !?..

Ertesi sabah yeni haliyle şiiri Efendisine bir kez daha takdim eder:

DİZ ÇÖK EY ZORLU NEFİS, ÖNÜMDE DİZ ÇÖK!

Bu defa Hazret sayfa kenarına şu notu düşer:  ALTIN HARFLERLE YAZILACAK LEVHA!

Bunları niçin anlattım?..

Öze dönmek isteyenler ilk olarak Enfüsi Seyre yönelirler. Allah'ın ötede bir tanrı olmadığını, bize bizden yakın olduğunu, ondan ayrı varlığımızın bulunmadığını sezme, hissetme çalışmaları yapılır... "Her şeyi kendinde bulmak" gibi samimi bir söylemle başlayan arayışın; "HERŞEY BENDEN İBARET" zannı ile Mülhime girdabında boğulması da muhtemeldir!..

Bizim nesil, Dale Carnegie, Anthony Robbins vb yazarlarla büyüdü. Robins, KADERİN EFENDİSİ OLMAK gibi tuhaf bir söylemle milyonları peşinden sürükledi. "Üzüntüyü bırak, yaşamaya bak" diyen Carnegie'in intiharla ölümü de manidar!

Şimdilerde Osho, Tolle, Sharma revaçta. Hepsi de ENFÜSİ SEYR üzerine bilinç bina etmeye çabalıyorlar. KİŞİSEL GELİŞİM denen bu sistem; artık sektörel hale gelmiş durumda...

Dostlarım;

Kusura bakmayın, biraz tutucuyumdur. Ne de olsa gelenekten geliyorum.

Hayat; enfüsten ibaret değil!...

Her şey bizim elimizde, hiç değil!..

Kader; değiştirilesi değil, fark edilesi, uyulası bir gerçek!

Enfüste düşünce ve bakışınızı değiştirmek, afakta evrenin idaresini ele almanız anlamına hiç gelmiyor!

DİZ ÇÖK EY ZORLU KADER, ÖNÜMDE DİZ ÇÖK söylemini savunan KİŞİSEL GELİŞİM yerine, DİZ ÇÖK EY ZORLU NEFS, ÖNÜMDE DİZ ÇÖK diyen, KULLUK BİLİNCİNE teslim oluyor, haddimi bilmeyi yeğliyorum!

Âlemlerin Efendisi (sav), Miracını yapmış, İhlâsı Okumuşken "HOŞNUTSUZLUĞUNDAN RIZANA, CEZALANDIRMANDAN BAĞIŞLAMANA, GAZABINDAN RAHMETİNE,

SENDEN SANA SIĞINIRIM demişse, biz kim oluyoruz ki düşünce gücüyle âlemleri idare edelim?

Kişilik geliştirme fikirlerinden çok, kişilik eritmeyi öneren düşünceleri önemsiyorum. Çünkü Eren, özündeki Hakikat noktasında eriyendir. (AH)

Tasavvuf enfüsten ibaret değil. Bir de işin afakı var.

Muhammedi; ikisini hazmedip dengede yaşayana verilen isim!

Enfüsten Afaka; Rabbini Tanımaktan Rabbul Alemiyn Seyrine geçebilmek, Hakkın varlığı önünde erimek nasibimiz olsun.

 

(12.09.2008)

(Mehmet Doğramacı)

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !