Şakası Yok Oyun Hiç Değil

Şakası Yok Oyun Hiç Değil

Kalıcılığı tartışılsa da duygu bağı mantık bağından etkin. Geleneksel İslam'la büyüdük. İslam'ın zengin algılarla yaşandığı bir ülkeyiz. Ne ki; İslam’a bağımız SİSTEM GERÇEĞİNİ fark etmek anlamına gelmiyor. Bahsetmek istediğimi misallerle açayım:

1- Kişi kalp kırıyor. Hatasını fark edip özür diliyor. Karşıdaki: "Olur böyle şeyler" demişse, kurtuldum, diye seviniyor.

2- Dostunu, kusuru sebebiyle kınamış. Üzüldüğünü görünce "İyiliğin için dedim" diyor. İçi rahat. Nasılsa iyiliğini istedi.

3- İçi, hırsla kaynarken dışarıda fedakâr görünüyor. Bela gelince "Bana yapılmamalıydı" diye basıyor feryadı. Etrafı da; "Hak etmemiştin" diyor.

4- Akıllı ve lafazan. Eleştiriden demagoji ile sıyrılmada mahir. Herkesi haklılığına inandırdığını sanıyor. Terk edilince "Bunlara ne oldu, naptım ki?" diyor!

5- Çok can yakmış, kul hakkına girmiş. Ego çılgınlığı ile ne yaptığını bilmeden. Yaş kemale erince bir tövbe, bir hac, sıyırdık diye düşünüyor...

Dostlar, günlük misallerle, egemen din anlayışı yansımalarını anlattım. Şimdi maddeleri SİSTEM GERÇEĞİ açısından okuyalım:

1- Sen, kalp kıran! İstediğin kadar helallik al, günü gelecek aynı sahneyle kalbini kıracaklar!..

2- Dostunu kınayan! Kınadığını yaşamadıkça ölmeyeceksin!..

3- İçiyle dışını farklı gösteren! İçindekinin dışarıda zuhurunu yaşayacaksın. Haksızlık bu dediğin;hak ettiğinin ta kendisi!.. Çünkü sistemde kimseye haksızlık edilmiyor!

4- Lafla, edebiyatla ikna ettiğini sanan! Kimse yutmuyor! Sadece edepten susuyorlar. Tahammül sınırı aşılınca gidiyorlar. Sebep sensin!

5- Senelerce zulmet, ölüme yakın tövbeyle silinsin öyle mi? Ölsen de işlediklerinin ileride çıkacağını biliyor muydun? Nesillerin kanına girdiğinin farkında mısın?!..

Sistem Gerçeği bu! Din bu!.. Bir zamanlar "Sistemde, doğada, Allah düzeninde duygulara ve mazerete asla yer yok!.. Geçen hiç bir şeyi asla telâfi edemeyeceksin!.." diyen Ak Saçlı Bilgeyi çok sert bulurdum... Yaşananların neyin bedeli olduğunu fark ettikçe tuttuğu ışığa şükrettim.

Din Gerçeğini okumaya bakın! Ömür kısa!

Sistemin şakası yok, Oyun hiç değil!

Bedel ödemeden önce fark etmeniz niyazımla...

 

(02.11.2007)

(Mehmet Doğramacı)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !